Smartfon w podróży. Subiektywny przegląd aplikacji przydatnych w drodze. Część 3.1 – po Polsce – Śląskie

...a może chcesz udostępnić ten wpis znajomym?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Szał na tanie loty zagraniczne sprawia, iż coraz częściej wybieramy się w Europejskie i dalsze wojaże. No i dobrze, natomiast w zachwycie dostępnością śródziemnomorskich plaż, czy wietrznych fjordów, warto pamiętać, że w Polsce naprawdę jest gdzie pojechać i co zobaczyć. Fajnie jest po prostu wsiąść w samochód, czy pociąg i ruszyć na spotkanie z mniej i bardziej popularnymi trasami, bo jesli nawet sporo już zjeździliście, to zawsze warto poszukiwać nowych miejsc, a te, która znacie zmieniają się i mogą nieźle zaskoczyć.

Skoro ruszamy w kraj, to oczywiście „uzbrojeni” w odopowiedni zestaw aplikacji. Wiele z opisanych w poprzednich częsciach cyklu doskonale sprawdzi się w podróżach po Polsce, natomiast większość regionów turystycznych stara się, oprócz tradycyjnych przewodników i broszur, zdobyć zainteresowanie turystów dedykowanymi dla danego regionu aplikacjami, które zawierają bardziej szczegółowe informacje i wskazówki.

Jako że właśnie właśnie wróciliśmy z szybkiego i bardzo intensywnego objazdu najciekawszych atrakcji Śląskiego, organizowanego przez Śląską Organizację Turystyczną, mamy dla was przegląd aplikacji, które warto zainstalować, jeśli chcecie samodzielnie zwiedzić Śląskie i dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Jura Krakowsko Częstochowska

Dość kompleksowy przewodnik po regionie. Zawiera katalog szlaków turystycznych (z podziałem na piesze i rowerowe), informacje o regionie, zbiór najciekawszych miejsc oraz kalendarium wydarzeń. Na szczególną uwagę zasługuje, bardzo ładnie opisany, słynny Szlak Orlich Gniazd.

Śląskie Smaki

Aplikacja poświęcona tematowi jakże bliskiemu naszym sercom, a właściwie żołądkom – katalog certyfikowanych restauracji, serwujących dania kuchni śląskiej. Jeśli w Waszych podróżach istotnym aspektem jest jedzenie, to zdecydowanie warto się zainteresować. Oprócz wyszukiwarki restauracji, znajdziemy tu aktualizowaną na bieżąco listę wydarzeń kulinarnych, oraz sporą bazę przepisów. Dodatkowo, jeśli podczas trasy znajdziecie się w okolicy jednej z rekomendowanych restauracji, aplikcja powiadomi Was o tym.

Śląskie audioprzewodniki

Ciekawą propozycją jest potężny zestaw audioprzewodników po Śląskim. Będąc w danym mieście / miejscu znajdujemy biuro informacji turystycznej, odpalamy aplikację i z tego miejsca prowadzi nas już nagrany przewodnik, który opowiada o historii, architekturze i ciekawostkach. Aplikacja jest naprawdę fajnie przygotowana, prowadzi nas „po sznurku” i z powodzeniem zastąpi spacerującego z nami, żywego przewodnika. Może nie zachwyca wizualnie, ale robi, co do niej należy.

Spichlerz Górnego Śląska

Ładny, funkcjonalny katalog obiektów na Śląsku, zawiera mapy z naniesionymi zabytkami, ciekawostkami, kilkoma trasami oraz punktami gastronomicznymi i noclegowymi. Co ważne, działa też bez dostępu do internetu, co może okazać się przydatne poza bardziej zurbanizowanymi rejonami. Baza obiektów mogłaby być nieco bardziej rozbudowana i zawierać rekomendacje od użytkowników, szczególnie w przypadku obiektów gastronomicznych i noclegowych (choćby zaciągane z innych serwisów). Aplikacja wymaga na pewno dopracowania, natomiast robi bardzo ładne pierwsze wrażenie, sympatycznym efektem paralaksy na ekranie startowym.

Myślę, że wymienione aplikacje powinny Wam w zupełności wystarczyć, aby zwiedzić większość ciekawych miejc na Śląsku. Jeśli znacie inne, godne polecenia aplikacjie, napiszcie nam o tym w komentarzach.

Jeśli spodobał Ci się ten post i chcesz być na bieżąco, to po więcej informacji, inspiracji, ciekawostek zapraszamy na   Facebook, Instagram i Twitter - do zobaczenia!

...a może chcesz udostępnić ten wpis znajomym?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

16 thoughts on “Smartfon w podróży. Subiektywny przegląd aplikacji przydatnych w drodze. Część 3.1 – po Polsce – Śląskie”

 1. Marcin Wesołowski uważa, że:

  Bardzo przydane informacje! Ja właśnie, zaraz po zakupie nowego auta, chcę ruszyć w Polskę i Śląsk jest dla mnie jednym z pierwszych kierunków, które chcę eksplorować! Pozdrawiam!

  1. Tati uważa, że:

   o! to cieszę się bardzo, że udało nam się wstrzelić czasowo :) Śląskie jest naprawdę piękne. W Warszawie nawet podrzuciłabym przewodniki – ale w Krakowie też da się znaleźć! i gratuluję zakupu – dla nas to jest właśnie wolność podróży po kraju i możliwość dojechać do dowolnego miejsca i zatrzymać się tam, gdzie akurat mamy ochotę i potrzebę. pozdrawiamy również :)

 2. amused0bserver uważa, że:

  Ciekawe. Nigdy nie próbowałam takich aplikacji w Polsce, próbowałam podobnych wyłącznie za granicą i zawsze sięrozczarowujeę.

  1. Tati uważa, że:

   my mamy kilka sprawdzonych – na podróże poza granicami Polski. Nie wszystkie aplikacje są super, nie wszystkie dla wszytskich użyteczne. Nawet te, które u kogoś się sprawdzają, mogą wywołać odwrotny efekt u kogoś innego – bo ma inne cele w podróży. Mnie bardzo się spodobała apka Śląskie Smaki. Jest naprawdę fajnie zrobiona i aktywna w drodze – wspiera, szczególnie przy podróżach samochodem.

 3. balkanyrudej uważa, że:

  Mnie zdarza się korzystać z aplikacji ułatwiających zwiedzanie, gdyż w skondensowanej formie opisują najciekawsze fakty do. jakiegoś miejsca. Niemniej jednak częściej korzystam z tradycyjnych przewodników.

  1. Tati uważa, że:

   My też zawsze mamy wersję papierową ze sobą! Ale nas akurat te aplikacje wyręczają w doprowadzeniu do pożądanego miejsca, wyszukanego w przewodniku np., podpowiadają, że jesteśmy w pobliżu albo dają znać o jakichś ciekawostkach, które przewodnik papierowy mógł pominąć. Wtedy świetnie się uzupełniają

 4. Kasia uważa, że:

  Mam nadzieję już nie długo wykorzystamy aplikacje Sląskie Smaki w praktyce. :) Pozdrawiam!

  1. Tati uważa, że:

   Ciekawa jestem bardzo innych restauracji ze Szlaku – czekam na relacje! pozdrawiam :)

 5. Szeroką drogą uważa, że:

  niedługo wybieramy się na Śląsk, dzięki za podpowiedź :) co prawda większość miejsc mamy już zwiedzonych, ale może dzięki którejś z tych aplikacji uda nam się coś jeszcze ciekawego znaleźć :)

  1. Poszli-Pojechali uważa, że:

   fajnie! :)

 6. Magdalena uważa, że:

  Jezu, jakie dla mnie te aplikacje są zagadkowe! Dostałam ajfona, ale nie używam go tak jak się powinno (dzwonię, siedzę na fejsbuniu, pisze esemesy nic więcej). Trochę rozjaśniłeś. Dzięki!

  1. Tati uważa, że:

   To fajnie :) co prawda, wolimy smartfony (ale to nie ma żadnego znaczenia tutaj). Telefony potrafią ułatwić życie (nam przynajmniej). My cierpimy na kretynizm przestrzenny, więc aplikacje oszczędzają nam mnóstwo czasu przy podjęciu decyzji – gdzie jesteśmy, co w okolicach zobaczyć, jak dojść/dojechać, warto nie warto, gdzie zjeść.

 7. Beata Redzimska uważa, że:

  No to instaluje, choc moja komorka juz ledwo dyszy od przeladowania aplikacjami.

  1. Poszli-Pojechali uważa, że:

   Akurat te aplikacje można ściągnąć sobie na swoje konto ale nie instalować na telefon od razu, tylko w momencie, w którym są potrzebne (tak osobiście robię bo mój telefon pewnie odmówiłby współpracy po załadowaniu tych wszystkich map i apek do zwiedzania i jedzenia)

 8. Agnieszka Ptaszyńska uważa, że:

  super! Wszystko w jednym miejscu! Teraz powinni was wysłać w podróż dookoła Polski i napiszcie o każdym regionie! Ja wczoraj testowałam apkę Krakowski Szlak Modernizmu. Fajna.

  1. Poszli-Pojechali uważa, że:

   my zawsze bardzo chętnie ;) dobry pomysł na lato! :D a aplikację krakowską zapisujemy, do wypróbowania

Dodaj komentarz

Więcej interesujących wpisów: