
Gdyby kilka ładnych lat temu ktoś mi powiedział, że na szerokości geograficznej, na której znajduje się Mazowieckie, będą kiedyś winnice, chyba tylko uśmiałabym się. Fajnie sobie pomarzyć o “toskańskich” widokach w okolicach Warszawy, ale bądźmy realistami!
Zmiany klimatyczne jednak napierają, niosąc ze sobą nieodwracalne skutki, w wielu przypadkach katastrofalne. Przyniosły ze sobą też warunki, sprzyjające obecnie rozwoju winorośli i tworzeniu wina, które potem z przyjemnością można otworzyć, z okazji lub bez, w wielu regionach, które nie posądzilibyście o winiarstwo. Znaleźliśmy winnicę nawet w regionie Schlezwik-Holsztyn! A teraz, planując weekend w okolicach Warszawy, można sobie pojechać na wycieczkę do winnicy – np. do winnicy Dwórzno :).

Winnica Dwórzno – lokalizacja
Spis treści
Winnica Dwórzno znajduje się w malowniczej okolicy, w gminie Mszczonów (powiat żyrardowski) – około 40 km od Warszawy. Sama droga do winnicy to czysta przyjemność – prowadzi przez zalesione tereny, a jeśli zrobić małą pętelkę, nadkładając drogi – również przez stawy.
Nie lubię porównań polskich winnic do toskańskich, cyprysy jeszcze długo nie będą wzdłuż dróg u nas rosły. Zresztą, czy jest potrzeba? Mazowieckie jest przepiękne i unikalne na swój sposób!
Winnica Dwórzno jest największą winnicą w województwie Mazowieckim (6ha) i jedną z największych w Polsce. Ciągle rośnie, bo pomysłów na rozwój tu nie brakuje.
Winnica Dwórzno – trochę historii
Historia gospodarstwa, na terenie którego znajduje się winnica Dwórzno, zaczyna się od 1990 roku. Podobała mi się historia właściciela, Wiesława Gowina, opowiedziana na stronie winnicy. Można wywnioskować, że założenie winnicy w 2012 roku nie było decyzją chwili i mody, tylko kwestią zbierania doświadczenia i przemyślanych decyzji.

W 2015 roku powstały pierwsze wina, które zostały zaprezentowane na rynku.
Winnica współpracuje z Piotrem Stopczyńskim, znanym polskim enologiem z międzynarodowym doświadczeniem.
Postać Piotra Stopczyńskiego jest bardzo znana w polskich kręgach winiarskich. Studiował w Stanach Zjednoczonych – na Uniwersytecie Kalifornijskim i w Napa Valley college. Pracował w bardzo znanych winnicach w Napa Valley. Po powrocie do Polski pracuje przy wielu projektach, w różnych winnicach (np. wina z Pałacu Mierzęcin powstają z jego udziałem), jako doradca i edukator.
Teraz powstają tu wina białe i czerwone oraz owocowe (z czarnej porzeczki).

Zwiedzanie winnicy Dwórzno
My do winnicy Dwórzno trafiliśmy z okazji jakiegoś święta. Odkąd zaczęłam interesować się wydarzeniami związanymi z winem, Facebook zaczął proponować mi coraz więcej wydarzeń winiarskich . Winnica Dwórzno organizuje u siebie pokazy, festyny i koncerty, podczas których można zapoznać się z procesem tworzenia win, spróbować najnowsze i starsze roczniki oraz zrelaksować się na łonie natury.

Natomiast na zwiedzanie można umówić się i bez okazji – wystarczy kontakt telefoniczny lub złożenie zamówienia przez stronę. W ciągu dwóch godzin oprowadzą po polach winorośli, opowiedzą o szczepach winnicy, sposobie przetwarzania winogron, jak powstają wina i zaproszą na degustację 5 z nich.
Marzy mi się, żeby wraz z rozwojem winnicy, pojawiła się też oferta zwiedzania połączona z lunchem lub obiadem (byliśmy np. na takiej w Kampanii – i zabraliśmy stamtąd same piękne wspomnienia) lub degustacje z dobranymi do win przekąskami lub daniami.

Winnica Dwórzno, ul. Spokojna 43, 96-320 Dwórzno
Skomentuj